× 

Slnečné

Items 1 to 20 of 886 total

Nastaviť zostupne
  FILTRY

Grid  List 

Strana:
 1. 1
 2. 2
 3. 3
 4. 4
 5. 5

Items 1 to 20 of 886 total

Nastaviť zostupne
  FILTRY

Grid  List 

Strana:
 1. 1
 2. 2
 3. 3
 4. 4
 5. 5

SLNEČNÉ OKULIARE

Odborníci nemajú žiadne ilúzie. Obyčajné okuliare z trhu za pár korún s prehnaným názvom "slnečné okuliare" Vám neochráni zrak, a môžu spôsobiť nemalé problémy. Všetci vieme, že označenie "UV" nezaručuje, aby okuliare mali účinnú ochranu proti UV žiareniu. Preto, s ohľadom na ochranu očí pred slnečným žiarením, je vhodnejšie si kúpiť značkové okuliare.

Slnečné okuliare - čo by sme mali vedieť?

Slnečné okuliare majú zvyčajne 4 kategórie filtrov, ktoré rozdeľujeme na:

 • Kategória 0 - ( priepustnosť viditeľného žiarenia 80 - 100 % ) skôr módny doplnok nevhodné na silné slnečné žiarenie skôr proti prachu, vetru.
 • Kategória 1 - ( priepustnosť viditeľného žiarenia 43 - 80 % ) skôr módny doplnok pre slabé slnečné žiarenie a proti prachu, vetru.
 • Kategória 2 - ( priepustnosť viditeľného žiarenia 18 - 43 % ) vhodný na bežné nosenie a stredne silné slnečné žiarenie.
 • Kategória 3 - ( priepustnosť viditeľného žiarenia 8 - 18 % ) vhodný na silnejšie slnečné žiarenie napr. na hory alebo k moru.
 • Kategória 4 - ( priepustnosť viditeľného žiarenia 3 - 8 % ) vhodný na veľmi silné slnečné žiarenie na hory alebo k moru, nevhodné pre vodiča.

Filter je veľmi dôležitým kritériom ale aj správne zafarbenie skiel je veľmi podstatné. Pravidlom je: čím tmavšie sklá, tým menej svetla nimi prechádza.

Dobré slnečné okuliare by mali mať polarizačné vlastnosti, ktoré znižujú odraz svetla, ktorý môže vzniknúť v dôsledku odrazov od rôznych povrchov, napr. vodnej hladiny.

Rovnako ako u všetkých okuliarov, slnečné okuliare je tiež treba zvoliť v závislosti od tvaru vašej tváre. Oválna tvár je pri výbere okuliarov malým víťazstvom, pretože kto ju má sa nemusí báť experimentovať s rôznymi tvarmi sklíčok. S oválnym typom tváre idú dohromady takmer všetky typy a tvary okuliarov.